Aktuality > 2019

Dny evropského dědictví v Českém Krumlově nabídnou vysvěcení zvonu na Křížové hoře

Přednášky, řemesla na klášterním dvoře, divadelní prohlídky, ale také vysvěcení zvonu na Křížové hoře nabídne druhý týden Dnů evropského dědictví v Českém Krumlově.

Přednáškový cyklus v rámci 300. výročí příchodu Schwarzenbergů na Krumlov (1719-2019) pořádají v sobotu 14. září Kláštery Český Krumlov ve spolupráci s městem Český Krumlov, Národním památkovým ústavem a Schwarzenberskou granátnickou gardou. Po celý den budou v Klášterech otevřeny řemeslné dílny a na klášterním dvoře bude probíhat drobný klášterní jarmark a doprovodný program pro malé i velké! 

Slavnostní zpívaná mše v latinském jazyce u příležitosti svátku Povýšení sv. Kříže v provedení Gregoriánské scholy sv. Anny pod vedením sbormistra Jiřího Balka rozezvučí v sobotu 14. září prostor kaple na Křížové hoře. Před mší bude na Křížové hoře vysvěcen nově odlitý zvon, který po mši poprvé po 77 letech rozezní kapli a okolí.

V neděli 15. září pak můžete přijmout pozvání od pana Seidela do jeho fotoateliéru, kde se setkáte se samotným fotografem, jeho rodinou, ústnatou služebnou a na vlastní kůži prožijete nostalgickou dobu, kdy před 100 lety v ateliéru fotografoval tento legendární mistr. V Seidelově uměleckém závodu nebude v rámci divadelních prohlídek konaných u příležitosti Dnů evropského dědictví nouze ani o drobná překvapení či legrácky, dobrá nálada zaručena!

V rámci druhého víkendu Dnů evropského dědictví zpřístupní správa hradu a zámku v Českém Krumlově vyhlídku tzv. Paraplíčka v jižním cípu areálu zásobního zahradnictví zámku Český Krumlov. Jedná se o altánek se zdvihacím mechanismem, který je skutečným unikátem, jediným dochovaným v Evropě. Na netradiční prohlídku Paraplíčka se vydejte brankou z Důlní ulice.

Současně s vyhlídkou tzv. Paraplíčka bude o víkendu 14. - 15. září mimořádně zpřístupněn rovněž letohrádek Bellaria v zámecké zahradě, který představuje vzácně dochovanou a současně velmi hodnotnou rokokovou zahradní stavbu, k níž můžeme v českých zemích jen těžko hledat obdobu. Letohrádek je situován mezi dvěma stromovými kulisami na západní straně nevelkého parteru disponovaného na příčnou osu zahrady.

PROGRAM DNŮ EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ 2019