Aktuality > 2019

Českokrumlovské Kláštery nabízí na přelomu jara a léta opět lákavý program

Květiny, bylinky, kolovraty, prohlídky, letní kino, ale i otevření hmyzího hotelu, to vše Vás čeká během května a června v Klášterech Český Krumlov.

Na zamilovaný první Máj využijte slevu 20% do všech expozic. Užijte si Kláštery za pusinku! Večer Vás pak Divadlo DADA přenese do malého provinčního městečka v severní Anglii a odpoví na otázku, kde rostou bukvice a jak se loví medvědi. Na svátek Dne osvobození 8. 5. celé kláštery rozkvetou! Můžete přijít nasát všechny barvy a vůně květinového jarmarku a odnést si domů nejhýřivější kytici, tvořit v řemeslných dílnách, ochutnat májové dobrůtky z klášterní pekárny a pobavit se s kapelou Element, která přijede ve starém americkém Jeepu.

O víkendu od 17. do 19. května jste zváni na tradiční jihočeské přástky, kde si velcí i malí mohou vyrobit vlněná zvířátka a víly, naučit se plést na prstech nebo příst na kolovratu.

Koncem května, od 20. do 31., se bude obměňovat Interaktivní expozice a připravovat se na novou tajemnou hru Za klášterní zdí, a tak zůstane během těchto dnů pro veřejnost uzavřená. 

Na slunečný červen je pro Vás přichystána zahradní premiéra! Víkend 8. a 9. června nabídne slavnostní otevření hmyzího hotelu, do jehož příprav se můžou zapojit i malí návštěvníci. Sobotní bylinkový workshop s Radmilou Malinovskou doplní komentované prohlídky klášterní zahradou s Ing. Jiřím Olšanem a program završí večerní letní kino promítáním filmu Cesta do pravěku. Občerstvení pro Vás bude zajištěné, deky si vezměte s sebou! V neděli ráno pak přijďte protáhnout ztuhlé svaly na zahradní cvičení pro rodiče a děti s fyzioterapeutkou Ivanou Beránkovou.

Po dobu trvání Slavností pětilisté růže pak Kláštery zvou na bohatý historický a hudební program na Klášterním dvoře i v zahradách. 

Více na www.klasteryck.cz

Kláštery Český Krumlov - stálé expozice:

ŽIVOT A UMĚNÍ V KLÁŠTERECH

Kláštery Český Krumlov jsou jednou z nejzajímavějších a stavebně nejdochovalejších dvojklášteří v rámci celé České republiky. Expozice v klášteře minoritů přibližuje návštěvníkům historii minoritského řádu i stavební vývoj areálu. Najdete zde např. unikátní malířskou výzdobu kaple sv. Wolfganga, nově objevené a zrestaurované gotické fresky, jedinečně dochovanou středověkou architekturu klášterního ambitu aj. V expozici, která je umístěna do bývalých cel kláštera klarisek, je k vidění klášterní život řeholních sester řádu sv. Kláry v dobovém kontextu či umělecká díla spojená s liturgiemi.

INTERAKTIVNÍ EXPOZICE LIDSKÝCH DOVEDNOSTÍ

Expozice seznamuje návštěvníka s řemesly, dovednostmi a umem nejen našich předků, ale rovněž přibližuje tradiční znalosti a dovednosti středověkých klášterů. Je možné si zde vše vyzkoušet, prozkoumat nebo si domů odnést vlastnoručně vyrobený dárek. Návštěvník si zde může prověřit své čichové a hmatové dovednosti u běžně pěstovaných bylin, namíchat si vlastní bylinkový olej či sůl do koupele, vyzkoušet si práci středověkého písaře nebo iluminátora, namalovat si ornament šablonové výmalby a mnoho jiného...

Součástí je i expozice pivovarnictví.

ŘEMESLNÉ DÍLNY

K vidění jsou volně přístupné řemeslné dílny, které mají návštěvníka seznámit s tradičními řemesly, která byla provozována jak na půdě středověkých klášterů, tak ve středověkých městech. Je možné si dílny prohlédnout a i „osahat" si autentické vybavení jednotlivých řemeslných dílen, jednotlivé řemeslné výrobky a také si jejich výrobu vyzkoušet. Zastoupeny jsou řemeslné profese: BRAŠNÁŘ, ŠVEC, SEDLÁŘ, PEKAŘKA, KREJČÍ, KOVÁŘ, KNIHAŘ, HRNČÍŘ, BARVÍŘKA, SKLÁŘ. Hodnota řemeslných výrobků je oceněna klášterními mincemi. Řemeslné dílny jsou otevřeny denně dle aktuálního měsíčního plánu nebo v rámci řemeslných sobot.

Dobroty upečené v naší klášterní pekárně z dochovaných receptů klášterní kuchařky můžete ochutnat v našem ODDYCHOVÉM CENTRU "U KLARISEK". Přijďte si odpočinout a posedět v klidném a příjemném historickém prostředí a vychutnejte si domácí koláčky, preclíky, štrůdl aj.