Katalog produktů a služeb > Turistické atraktivity > Český Krumlov > Archiv > Archiv významných kulturních akcí 2013

KRUMLOVSKÉ PODZIMNÍ RECITÁLY, III. ROČNÍK

Vlašský dvůr Český Krumlov Vlašský dvůr Český Krumlov

Dlouhá 32
38101 Česká Krumlov
Kontakt: Helena Plachtová

Telefon: +420 601 590 213

E-mail: vstupenky@ckrumlov.cz
WWW: www.ckrumlov.cz/podzimnirecitaly2013

Poloha: Český Krumlov
Typ: Archiv významných kulturních akcí 2013

Poloha na mapě


Seznam nabídek:


Jedná se o sérii komorních koncertů,které budou probíhat každou listopadovou sobotu v renesančním sále Vlašského dvora v Panské ulici. Právě tento prostor umožňuje prožít neopakovatelnou atmosféru mezi interpretem a publikem. Od počátku festivalu je naší prioritou představit posluchačům vynikající a špičkové hudebníky z Čech i ze zahraničí. Každý z návštěvníků si přijde na své, díky rozmanitosti programu. Věříme, že každoročně budou “Krumlovské podzimní recitály” nádherným zážitkem pro posluchače komorní hudby...Irina Kondratěnko - piano

Termín Od - Do
02.11.2013   (So)   Rezervovat 18:00

Irina Kondratěnko

Sérii koncertů konajících se ve Vlašské Dvoře zahájí 2. listopadu v 18:00 svým sólovým koncertem a křtem nového sólového CD ‚Cesta‘ klavírní virtuózka a vynikající pedagožka Irina Kondratěnko. V jejím podání se posluchači mohou těšit na skladby od J.S.Bacha (i v úpravě F.Busoniho) a C.Francka, které jsou interpretací duševniho hledání a premýšlení, překonávání a pokory, pádu a vzletu, všeho podstatného co denně naplňuje náš vnitřní svět, co nás povznáší nad všední život a ztělesňuje se v tvořivosti a nabyté moudrosti...

Irina Kondratěnko pochází z Lotyšska, ale již dlouhodobě působí v České republice. Vystupuje nejen sólově, ale i s řadou českých a zahraničních orchestrů ve Francii, Německu, Itálii, Brazílii, Argentině, Belgii, Taiwanu, Japonsku, Rakousku atd.
Je vyhledávanou partnerkou pro komorní koncerty, pěvecké recitály a nahrávky významných českých i zahraničních interpretů ( Josef Suk, José Cura, Marina Domašenko, Ludmila Peterková, Sharon Kam, Anda-Louise Bogza, Dana Burešová aj.).

Jako profesorka klavíru je zvána ke spolupráci na Mezinárodní akademii komorní hudby a jako členka porot mezinárodních a národních klavírních soutěží. Věnuje se intenzivně pedagogické práci, za kterou sklízí v České republice a v zahraničí mimořádné úspěchy. Jen v průběhu roku 2012 získala se svými žáky více než 30 prvních cen v různých kategoriích na mezinárodních soutěžích v Itálii, Rakousku, Německu, Maďarsku a Francii. Na každé z těchto soutěží její žáci získali také absolutní vítězství, speciální ceny a Irina Kondratenko ocenění nejlepšího pedagoga.

V současné době rovněž rozšířila své aktivity na pozici umělecké ředitelky festivalu "Krumlovské recitály", který probíhá každoročně na podzim v Českém Krumlově. Je laureátkou národních a mezinárodních soutěží a nositelkou Evropské ceny Gustava Mahlera, Ceny zahraničního tisku a řady významných pedagogických ocenění. V roce 2007 byla vyhlášena Ženou roku v oblasti umění a kultury

Místo konání: Vlašský Dvůr, Dlouhá 32, Český Krumlov


Ceník platný: 23.09.2013 - 30.11.2013

Položka mj Cena s DPH /mj
02.11.2013 (So) 18:00 Irina Kondratěnko - piano
Vlašský Dvůr, Dlouhá 32, Český Krumlov
osoba250 Kč
02.11.2013 (So) 18:00 Irina Kondratěnko - piano
Vlašský Dvůr, Dlouhá 32, Český Krumlov
studenti, důchodci, ZTP150 Kč..Štěpán Rak - kytara

Termín Od - Do
09.11.2013   (So)   Rezervovat 18:00

Štěpán Rak

Píseň pro Davida – věnováno biblickému králi Davidovi, který tóny své harfy léčil churavou duši krále Saula

Suita Vivat Comenius – suita pro sólovou kytaru a lidský hlas inspirovaná loutnovou hudbou dávných mistrů a poselstvím J.A. Komenského
Vůně podzimu – pocta prof. Štěpánu Urbanovi z nového cyklu Chvála vůní

Píseň pro Královnu – věnováno anglické Královně Matce in memoriam

Chvála čaje – výběr z celovečerního pořadu věnovaného čajům z celého světa

PROF. ŠTĚPÁN RAK ( narozen 1945)


Světoznámý novozélandský kritik John Botton o Štěpánu Rakovi napsal:
Ve světě klasické kytary jsou špatní kytaristé, průměrní kytaristé, dobří kytaristé, excelentní kytaristé a Štěpán Rak!

Prof. Štěpán Rak se v roce 1982 zasloužil o založení oboru kytara na AMU v Praze, kde byl také prezidentem republiky v roce 2000 jmenován historicky prvním vysokoškolským profesorem tohoto oboru. Jeho pětiprstá technika, jíž vyučuje po celém světě, se stala doslova legendou, stejně tak, jako tzv. „Rakovo tremolo etherna“. Díky osudovému setkání s osobností prof. Štěpána Urbana ( 1913 – 1974 ) se začal Štěpán Rak také naplno věnovat kompozici. Jeho díla zasahují téměř všechny nástrojové kombinace od sólové kytary až po velké symfonické orchestry.
V roce 2005 oslavil Štěpán Rak 60. narozeniny, v rámci nichž se rozhodl vzdát hold svému velkému učiteli a příteli, prof. Štěpánu Urbanovi, skladbou věnovanou jeho památce. Prof. Urban založil na Státní konzervatoři v Praze samostatný obor kytara a Štěpán Rak splnil jeho poslední přání, jímž bylo, aby se kytara vyučovala i na vysoké škole.
Jedna z největších legend kytary 21. století, John W. Duarte ( 1919 – 2004 ) napsal o Štěpánu Rakovi: „ L. van Beethoven snil o kytaře jako o malém orchestru a tím, kdo jeho sen nejen naplnil, ale i překonal, je Štěpán Rak.“

Místo konání: Vlašský Dvůr, Dlouhá 32, Český Krumlov


Ceník platný: 23.09.2013 - 30.11.2013

Položka mj Cena s DPH /mj
09.11.2013 (So) 18:00 Štěpán Rak - kytara
Vlašský Dvůr, Dlouhá 32, Český Krumlov
osoba250 Kč
09.11.2013 (So) 18:00 Štěpán Rak - kytara
Vlašský Dvůr, Dlouhá 32, Český Krumlov
studenti, důchodci, ZTP150 Kč..Jazzový koncert

Termín Od - Do
16.11.2013   (So)   Rezervovat 18:00

Štěpánka Balcarová Max Mucha Vít Křišťan

Vystupují:
ŠTĚPÁNKA BALCAROVÁ - trumpeta
MAX MUCHA - kontrabas
VÍT KŘIŠŤAN - klavír

Program:
V. Křišťan, Š. Balcarová – vlastní kompozice
Upravené aranže skladeb z oceněného jazzového alba roku Light year formace Inner Spaces quintet
Další známe jazzové standarty a melodie

ŠTĚPÁNKA BALCAROVÁ
(nar.1986) je česká trumpetistka a skladatelka, absolventka Hudební Akademie v Katovicích pod vedením předního polského trumpetisty Piotra Wojtasika. Skladbu a jazzové aražování dále studovala ve třídě Edwarda Partyky na Jazzové Akademii v rakouském Grazu. Štěpánka Balcarová je kromě Inner Spaces leaderem vlastního kvartetu 4STEP, působí v multižánrovém orchestru WRGHA POWU, v avantgardním hudebním projektu Chord Nation Nikoly Kołodziejczyka a příležitostně spolupracuje s předními českými muzikanty Tomášem Liškou, Davidem Dorůžkou, Petrem Kořínkem, Vladivojnou, aj. Byla oceněna na mnohých jazzových soutěžích jak za hráčské schopnosti (Krokus Jazz, Jazz nad Odrou, Jazz Juniors), tak za vlastní kompozice.

MAX MUCHA
(nar. 1989) je polský kontrabasista, absolvent Jazzové Akademie v Katovicích. Momentálně studuje na prestižní hudební akademii v Berlíně. Je stálým členem kvarteta polského saxofonisty Jarka Bothura, progresivní kapely MP3, česko - polského kvinteta Inner Spaces, se kterým se v minulém podílel na druhém CD Light Year se speciálním hostem Davidem Dorůžkou a působí také v triu uznávaného polského bubeníka Arkadiusze Skolika. S posledním zmíněným triem nahrál v roce 2010 desku „Detour Ahead“. Příležitostně spolupracuje s polskou saxofonovou legendou Januszem Muniakem. Jako nejvýraznější mladý talent byl oceněn dva roky po sobě na jazzové soutěži v polském Tarnově.

VÍT KŘIŠŤAN
(nar. 1986) je český pianista a skladatel, absolvent bakalářského studia Jazzové Akademie v Katovicích a dále absolvent magisterského studia v oboru skladba a aranžování ve třídě Erika Ørum Von Spreckelsena v dánském Odense. V Čechách založil vlastní jazzové trio, kde díky avantgardním autorským kompozicím vynikají hráčské schopnosti nejen kapelníka, ale i kontrabasisty Jaromíra Honzáka a bubeníka Romana Víchy. Je stálým členem kvintetu Jana Přibila, kvartetu Tomáše Hobzka a kvinteta Inner Spaces. V Dánsku měl možnost seznámit se s mnohými hudebníky, mezi jinými i s legendárním basistou Bo Stiefem. Na svém kontě má za uplynulý rok několik CD z nichž nejvýraznější jsou - autorský debut Imprints, nové album Jaromíra Honzáka s názvem Blood sings - the music of Suzan Vega a také album Light year skupiny Inner spaces vedené Štěpánkou Balcarovou, které bylo oceněno jako nejlepší jazzová deska roku 2012.

Všichni členové tria se setkali právě při spolupráci na projektu Inner Spaces quintet. Jejich vzájemné lidské i hudební porozumění dalo vzniknout tomuto ojedinělému triu. Niterný až intimní projev Štěpánky Balcarové a především výjimečně teplý a měkký zvuk její trubky jasně vymezuje směr, kterým se toto trio vydává. Hudba, která osloví svou čistotou, přirozeností, melodičností a spontaneitou. Hudba, která zanechá v posluchači dojem, jakoby se spolu s hráči nechal unášet proudem emocí a prožitků a stal se přímou součástí jejich inspirace. Vedle vlastních kompozic se toto tri zaměřuje také na interpretaci známých, nejen jazzových melodií a skladeb. Vkusné aranže, instrumentální vyzrálost a schopnost bravurně improvizovat dávají předzvěst hlubokého zážitku pro posluchače.

Místo konání: Vlašský Dvůr, Dlouhá 32, Český Krumlov


Ceník platný: 23.09.2013 - 30.11.2013

Položka mj Cena s DPH /mj
16.11.2013 (So) 18:00 Jazzový koncert
Vlašský Dvůr, Dlouhá 32, Český Krumlov
osoba250 Kč
16.11.2013 (So) 18:00 Jazzový koncert
Vlašský Dvůr, Dlouhá 32, Český Krumlov
studenti, důchodci, ZTP150 Kč..Martin Kasík - klavír a Kristina Kasíková - klavír

Termín Od - Do
23.11.2013   (So)   Rezervovat 18:00

Martin Kasík Kristina Kasíková

Na koncertě vystoupí vítězové posledního ročníku ‚Mladí hrají na Steinway‘

Program:
Franz Schubert Fantasie 1797 - 1828
f moll D 940

Johannes Brahms 1833 - 1897
Valčíky op. 39 - 1. B dur - 2. E dur - 3. gis moll - 4. e moll - 5. E dur - 6. Cis dur - 7. cis moll - 8. B dur - 9. d moll -10. G dur - 11. b moll - 12. E dur - 13. B dur - 14. gis moll - 15. A dur - 16. d moll

Přestávka

Gabriel Fauré 1845 - 1924 Svita Dolly op. 56
1. Berceuse.Allegretto moderato
2. Messieu Aoul.Allegro vivo
3. Jardin de Dolly.Andantino
4. Ketty-Valse.Tempo di Valse
5. Tendresse.Andante
6. Pas Espagnol.Allegro


Maurice Ravel 1875 - 1937 Španělská rapsodie
1. Prélude à la nuit:Très modéré
2. Halagueña: Assez vif
3. Habanera Assez lent et d'un rythme las
4. Feria: Assez animé

Martin Kasík, klavír

Martin Kasík (1976) – vítěz jedné z nejprestižnějších světových soutěží Young Concert Artists Competition v New Yorku 1999 – se věnuje klavírní hře od 4 let. Studoval Janáčkovu konzervatoř v Ostravě pod vedením Mgr. Moniky Tugedliebové a AMU v Praze ve třídě prof. Ivana Klánského. Je vítězem mnoha domácích i mezinárodních soutěží, mj. soutěže Pražského Jara 1998, držitelem ceny Davidoff Prix 2000 pro nejlepšího českého interpreta do 28 let v oblasti klasické hudby a Ceny Harmonie pro nejúspěšnějšího mladého umělce za rok 2002.

Koncertoval v řadě prestižních koncertních sálů Evropy, Spojených států amerických, JaponskaTai – Wanu i Singapuru.
Jako sólista vystupoval mj. s Chicago Symphony Orchestra, Minneapolis Symphony Orchestra, DSO Berlin, Tonhalle-Orchester Zürich, Stuttgarter Philharmoniker, Rotterdams Philharmonisch, Helsingin kaupunginorkesteri. Pravidelně spolupracuje s Českou filharmonií a Symfonickým orchestrem hl. města Prahy FOK, se kterými podnikl turné po USA a Japonsku.
V roce 2008 se stal Martin Kasík prezidentem Chopinova festivalu v Mariánských Lázních. Od roku 2009 vyučuje na pražské konzervatoři. Jako podagog působí rovněž na Akademii múzických umění v Praze.
Martin Kasík vydal 12 CD ve spolupráci se společnostmi Supraphon a ArcoDiva.

Kristina Kasíková, klavír

Kristina Kasíková je absolventkou Janáčkovy konzervatoře v Ostravě, kde studovala ve třídě Mgr. Moniky Tugendliebové a Akademie múzických umění v Praze, kde studovala pod vedením prof. Ivana Klánského. Je laureátkou mezinárodní klavírní soutěže Beethovenův Hradec. Kromě České republiky vystupovala také ve Francii, Španělsku, Německu, Švýcarsku, Rakousku, Lotyšsku a USA. Často hraje v duu se svým manželem, Martinem Kasíkem, s nímž natočila CD se Slovanskými tanci Antonína Dvořáka. Od roku 2005 působí jako pedagog na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze.

Místo konání: Vlašský Dvůr, Dlouhá 32, Český Krumlov


Ceník platný: 23.09.2013 - 30.11.2013

Položka mj Cena s DPH /mj
23.11.2013 (So) 18:00 Martin Kasík - klavír a Kristina Kasíková - klavír
Vlašský Dvůr, Dlouhá 32, Český Krumlov
osoba250 Kč
23.11.2013 (So) 18:00 Martin Kasík - klavír a Kristina Kasíková - klavír
Vlašský Dvůr, Dlouhá 32, Český Krumlov
studenti, důchodci, ZTP150 Kč..Štefan Margita - tenor a Irina Kondratěnko - klavír

Termín Od - Do
30.11.2013   (So)   Rezervovat 18:00

Štefan Margita

Program: P. I. Čajkovskij, F. Cilea, S. Bodorova, G. Donizetti, F. Schubert, F. Liszt a další

Štefan Margita se narodil v Košicích. Zvítězil v několika pěveckých soutěžích a byl záhy pozván do Vídeňské národní opery. V krátkém čase se stal známým na mezinárodní úrovni.

Jeho nejvýznamnější současnou rolí je Laca Janáčkovy opery Její pastorkyňa, kterou
interpretoval s obrovským úspěchem na Maggi Musicale Fiorentino v Tel Avivu, Praze, Německé
státní opeře v Berlíně, Paříži, Liegu, Montpellier, Gentu, Antverpách, stejně jako na festivalu
Glyndebourne, v Grant Dpera v Houstonu a na japonském festivalu Saito Kinen.

Štefan Margita spolupracuje s předními dirigenty. Jsou jimi Claudio Abbado. Gerd Albrecht Vladimír Ashkenazy. Jiří Bělohlávek. Garry Bertini. Semyon Bychkov, Jesus Polez Cobos. James Conlon. Sir John Eliot Gardiner. Wolfgang Goennenwein. Jiří Kout. Janoš Kulka. Fridmann Layer, Sir Charles Mackerras, Zoltan Pesko, Jeffrey Tate a Seiji Dzawa.

Jako koncertní pěvec interpretoval tenorový part Beethovenovy Deváté symfonie, Mahlerovy kantáty Píseň žalobní, Listovy Faustovské symfonie, Mozartova Requiem v Berlíně, Hamburku, Frankfurtu, Bernu, Brescii, Bergamu, Milanu, Turíně, Praze, Bratislavě, na festivalech v Edinburghu a Ludwigsburgu, v Paříži, Vídni a na turné v Japonsku.

Mnohá z těchto vystoupení byla vysílána rozhlasem a televizí. Nahrál s Gerdem Albrechtem svou roli skladatele Živného v Janáčkově Osudu, tenorové party v Martinů Eposu o Gilgamešovi a Myslivečkově Belerofonte, a také recitál Mozartových árií.

Během roku 2013 a 2014 vystoupí například v Mnichově, brazislkém Sao Paulu, Berlíně a Amsterdamu.

Irina Kondratěnko pochází z Lotyšska, ale již dlouhodobě působí v České republice. Vystupuje nejen sólově, ale i s řadou českých a zahraničních orchestrů ve Francii, Německu, Itálii, Brazílii, Argentině, Belgii, Taiwanu, Japonsku, Rakousku atd.
Je vyhledávanou partnerkou pro komorní koncerty, pěvecké recitály a nahrávky významných českých i zahraničních interpretů ( Josef Suk, José Cura, Marina Domašenko, Ludmila Peterková, Sharon Kam, Anda-Louise Bogza, Dana Burešová aj.).

Jako profesorka klavíru je zvána ke spolupráci na Mezinárodní akademii komorní hudby a jako členka porot mezinárodních a národních klavírních soutěží. Věnuje se intenzivně pedagogické práci, za kterou sklízí v České republice a v zahraničí mimořádné úspěchy. Jen v průběhu roku 2012 získala se svými žáky více než 30 prvních cen v různých kategoriích na mezinárodních soutěžích v Itálii, Rakousku, Německu, Maďarsku a Francii. Na každé z těchto soutěží její žáci získali také absolutní vítězství, speciální ceny a Irina Kondratěnko ocenění nejlepšího pedagoga.

Místo konání: Synagoga, Za Soudem 282, Český Krumlov


Ceník platný: 23.09.2013 - 30.11.2013

Položka mj Cena s DPH /mj
30.11.2013 (So) 18:00 Štefan Margita - tenor a Irina Kondratěnko - klavír
Synagoga, Za Soudem 282, Český Krumlov
osoba500 Kč
30.11.2013 (So) 18:00 Štefan Margita - tenor a Irina Kondratěnko - klavír
Synagoga, Za Soudem 282, Český Krumlov
studenti, důchodci, ZTP350 Kč