Katalog produktů a služeb > Turistické atraktivity > Český Krumlov > Kultura, akce > TOP akce

FESTIVAL BAROKNÍCH UMĚNÍ ČESKÝ KRUMLOV 2021

..

náměstí Svornosti 2
38101 Český Krumlov
Kontakt: Infocentrum Český Krumlov

Telefon: +420 380 704 621

E-mail: tickets@ckrumlov.info
WWW: http://www.festival.krumlov.cz/

Poloha: Český Krumlov
Typ: TOP akce


Nesmrtelná díla barokních umělců - stavitelů a hudebních skladatelů se po staletích znovu potkávají, aby dala vzniknout ojedinělé kulturní akci. V autentických historických prostorách města tak mohou zaznít tóny dobových skladeb, ať už jde o chrámovou hudbu v klášterním kostele nebo operu na scéně unikátního zámeckého barokního divadla.

S roční pravidelností přibližuje Festival barokních umění díla barokních autorů v autentických historických prostorách regionu, města a zámku Český Krumlov. V rámci každého ročníku festivalu probíhá v Barokním divadle na českokrumlovském zámku novodobá světová premiéra barokní opery v plně scénickém a výpravném (autentickém) provedení.

Prodej vstupenek v Infocentru Český Krumlov nebo on-line na www.ckrumlov.info/tickets.

Termín:
17. - 19. 9. 2021Prodej vstupenek

Antonio Draghi: Gli Oblighi dell´Universo

Termín Od - Do
17.09.2021   (Pá) 18:00
18.09.2021   (So) 18:00
19.09.2021   (Út) 17:00

..

Antonio Draghi:

Gli Oblighi dell’Universo

(Závazky Všehomíra)


Libretto: Nicolò Minato


Premiéra: Zámek v Pardubicích, 9. června 1680.

Holdovací serenata (servizio di camera) provedená u příležitosti narozenin císaře Svaté říše římské a českého krále Leopolda I. během jeho pobytu v Pardubicích na útěku z Prahy před morovou epidemií.

Novodobá premiéra: Český Krumlov, barokní zámecké divadlo, 17. – 19. září 2021.

Účinkující:
Sólisté a barokní orchestr Hof-Musici, režie Zuzana Vrbová, od cembala řídí Ondřej Macek.

Antonio Draghi (1634–1700), rodák z Rimini, byl jedním z nejznámějších a nejvlivnějších italských skladatelů své doby a se svými více než 150 scénickými díly je považován za nejplodnějšího skladatele v dějinách opery. Jeho sloh vychází z benátské opery druhé třetiny 17. století. Roku 1658 byl povolán k císařskému dvoru ve Vídni, kde zůstal až do konce života. Ve Vídni působil nejprve jako basista v kapele císařovny vdovy Eleonory, roku 1668 se stal nejprve vicekapelníkem a následujícího roku kapelníkem tohoto tělesa. Tento významný post zastával až do konce roku 1681. Spolu s činností v kapele císařovny vdovy ovšem pracoval rovněž pro kapelu vládnoucího císaře Leopolda I. (1640–1705, vládl od 1657) – nejprve jako librettista, později také jako skladatel. Po roce 1669, kdy byl u dvora zaměstnán jako dvorní básník Nicolò Minato (cca 1627–1698), se Draghi věnoval již jenom hudební kompozici a postupně se stal nejvýznačnějším autorem oper a oratorií celé leopoldinské éry. Roku 1674 pro něho hudbymilovný císař vytvořil post intendanta dvorního divadla (intendente delle musiche teatrali), roku 1682 se konečně stává vrchním dvorním kapelníkem a tuto prestižní funkci zastává až do své smrti roku 1700.

Provedením serenaty Gli Oblighi dell’Universo soubor Hof-Musici zamýšlí oživit dílo dalšího významného, přesto však neprávem opomíjeného skladatele, a zároveň také přispět k poznání hudebního a divadelního života v zemích Koruny české v době vrcholného baroka. Tato Draghiho serenata je s nejvyšší pravděpodobností první operou provedenou v českých zemích mimo Prahu. V neposlední řadě chceme také připomenout eggenberskou éru českokrumlovského zámeckého divadla založeného v letech 1680–1682.
O Festivalu barokních umění


Festival barokních umění Český Krumlov vznikl v roce 2008 v Českém Krumlově. Základním kamenem byla v té době cca. 12letá studijně badatelská a realizační praxe dramaturga festivalu pana Ondřeje Macka na poli výzkumu původních barokních oper realizovaných v českém prostředí v první polovině 18. století.

Odborně badatelská snaha vyústila v roce 2007 objevem ztracené Vivaldiho opery „Argippo", která byla poté, v polo-scénickém provedení, pod záštitou Livie Klausové slavnostně realizována dne 3. května 2008 ve Španělském sále na Pražském Hradě.

Není jiného divadelního stánku, tak dokonale připraveného, kde by se dala provést původní adaptace barokní opery, než zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově. Aby slavnostní premiéra „Argippa" proběhla v Českém Krumlově s pozitivním ohlasem medií, sponzorů a především návštěvníků, hostů, rozšířil se program premiéry o další koncerty a celý projekt byl pojmenován Festival barokních umění Český Krumlov.

Charakteristickým žánrem období baroka je opera, která slučuje a propojuje všechny podstatné dobové druhy umění (hudbu, poezii, výtvarné umění, jevištní pohyb, tanec). Těžiště dramaturgie proto spočívá ve scénickém provedení barokní opery v zámeckém divadle. K exkluzivitě festivalu přispívá i skutečnost, že k nastudování jsou vybírána díla dosud nepublikovaná a v moderní době neprovozovaná. K vyhledání zajímavého titulu slouží náročný výzkum v rakouských, německých a italských archivech.

Hlavním koncepčním tématem festivalu je provedení barokní opery podle současných možností autentické interpretace. Tým badatelů festivalu pod hlavičkou občanského sdružení Hofmusici každoročně připravuje novodobou světovou premiéru barokní opery. Premiéra v polo-scénickém provedení je realizována vždy v květnu v Praze - plná scénická verze pak v říjnu v Českém Krumlově.

Festival je institucionálně postaven na firmě Agentura Krumlovská inspirace, dále na občanském sdružení barokního souboru Hofmusici, které se stará o zajištění odborné části festivalu, vyhledání a provedení novodobé premiéry barokní opery a kompletní dramaturgii festivalu. O styk s medii a sponzory se stará občanské sdružení Festivaly Český Krumlov.
Fotogalerie předchozích ročníků

Kompletní servis & rezervace vstupenek


Pobytové programy - ubytovací servis - průvodcovské služby - vstupenkové centrum

Infocentrum Český Krumlov
náměstí Svornosti 2
381 01 Český Krumlov
tel.: +420 380 704 622
e-mail: info@ckrumlov.info
www.ckrumlov.info/infocentrum

Poloha na mapě | Google Street View
GPS: 48°48'38.91" 14°18'55.44"