Turista

Edukativní materiály

Památky hrou i poučením

Tyto materiály umožňují školákům, ale i široké veřejnosti poznávat památky netradičním a zábavným způsobem. Žáci zažijí historii i současnost města a jeho okolí „trochu jinak" - vyplňováním kvízů a hádanek.

Renesance - po stopách Rožmberků v uličkách Českého Krumlova - Národní památkový ústav

Renesance v Krumlově aneb Spěchej pomalu za trubačem a medvědem Pracovní listy přiblíží žákům Renesanci, rod Rožmberků, řemesla a místní architekturu. Zároveň je provede městem a ukáže různé zajímavosti, které návštěvníci běžně míjejí.

Doporučujeme pro základní školy i rodiny s dětmi.

Pracovní listy ke stažení 

Objevování barokní zahrady zámku v Českém Krumlově - Národní památkový ústav

Objevování barokní zahrady Tento matriál provede žáky celým zámeckým parkem a prostřednictvím kvízů, testů a hádanek ověří získané znalosti a poznatky. Žáci se mohou těšit například na dokreslování soch do zámecké kašny.

Doporučujeme pro základní školy i rodiny s dětmi.

Pracovní listy ke stažení

 

 

 

 

 

Rodina Seidelova - Museum Fotoateliér Seidel

Rodina Seidelova - Museum Fotoateliér Seidel Pracovní listy "Rodina Seidelova" žákům přiblíží život a dílo Josefa a Františka Seidela. Dozvědí se co obnášelo fotografické řemeslo a jaký byl osud celé rodiny. Pracovní listy jsou k dispozici i v německém jazyce. 

Doporučujeme pro II. stupeň základních škol i střední školy. 

Pracovní listy ke stažení

 

 

 

 

Hradní muzeum Český Krumlov

Hradní muzeum Český Krumlov - Jihočeská centrála cestovního ruchu Materiál Hradní muzeum v Českém Krumlově představí žákům nejen bohaté dějiny Hrádku, ve kterém se dnešní muzeum nachází, ale i Horního hradu. Žáci se seznámí s pány z Růže, krumlovskými vévody, ale i významnými osobnostmi, které obývali jednotlivé části muzea. Na konci každé kapitoly čeká na žáky zodpovězení doplňujících otázek. 

Doporučujeme pro žáky II. stupně základních škol.  

Pracovní listy ke stažení

 

 

Grafitový důl v Českém Krumlově - Městský vrch

Grafitový důl v Českém Krumlově - Regionální sdružení Šumava a Národní památkový ústav S pracovním listem Grafitový důl v Českém Krumlově se žáci dozvědí zajímavosti z historie tohoto dolu, zjistí, k čemu všemu se grafit kdysi využíval, ale poznají například i některé zajímavé legendy. Otázky navazují na prohlídkovou trasu.  

Doporučujeme pro studenty středních škol.

Pracovní listy ke stažení

 

 

 

Rožmberk - hrad pětilisté růže

Rožmberk - hrad pětilisté růže - Regionální sdružení Šumava a Národní památkový ústav V pracovním listu o hradu Rožmberk získají žáci zajímavé poznatky z historie - o křížových výpravách, historii hradu a jeho panovnických rodech. Znalosti z prohlídky prověří například křížovka nebo hra pro děti s názvem "dračí cesta".

Doporučujeme pro žáky I. stupně ZŠ.

Pracovní listy ke stažení

 

 

Klášter Vyšší Brod

Klášter Vyšší Brod - Regionální sdružení Šumava a Národní památkový ústav Pracovní materiál Klášter Vyšší Brod vysvětluje založení kláštera spjaté s legendou, poukazuje na tehdejší život v klášteře i na cestu, jak se stát mnichem. Studenti se mimo jiné dozví, jakou práci kdo v klášteře vykonával, jak vypadal denní rozvrh činností, co nosili císterciáci za oděv nebo jak se stravovali. Žáci se vžijí i do úlohy architektů a budou porovnávat dva různé půdorysné plány kláštera.  

Doporučujeme pro studenty středních škol.

Pracovní listy ke stažení

 

Objevování částečně zmizelého parku v Červeném Dvoře - Národní památkový ústav

Objevování částečně zmizelého parku v Červeném Dvoře - Národní památkový ústav Uvedený materiál žákům odhalí, jak byly užívány jednotlivé budovy a skryté zajímavosti z historie. Žáci si zahrají na architekty-stavitele, vyzkouší si jak pracoval zahradní architekt a seznámí se se stromy v parku.

Doporučujeme pro I. stupeň základních škol a pro rodiny s dětmi.

Pracovní listy ke stažení