Aktuality

Léto v Klášterech ve znamení řemesel, divadel a hudby

Originální divadelní představení, koncerty, dobrodružný program pro děti, řemeslné dílny i malý dobový jarmark - to vše na Vás čeká v srpnu v Klášterech Český Krumlov!

Horkou novinkou Klášterů je zážitkový program pro celé rodiny s objevováním tajemství a záhad klášterního areálu od sklepa až po půdu. Ve třech nových programech mohou skupiny osmi a více dětí a rodičů společně nejenom hledat ztracený poklad, ale i objevovat taje života v minulých stoletích i skrytá tajemství českokrumlovských klášterů. Rodinné pátrání probíhá denně od 21.7. do konce prázdnin a animační zážitkové programy s průvodcem pak každý všední den od 14. do 31. 8. 2018.

Pro nejodvážnější děti je 24. - 25. 8. 2018 připravena Noc v Klášterech s jedinečným zážitkem ve formě noční stezky při svíčkách a s přespáním v klášterních prostorách pod vedením zkušených pedagogů a to bez rodičů!

Řemesla na Klášterním dvoře pokračují formou malého dobového jarmarku o sobotách i v letních měsících a jsou doplněna doprovodným programem pro malé i velké. 11. srpna doprovodí Řemesla na Klášterním dvoře originální harmonikářské duo Hrajeto, 18. srpna vyvrcholí bohatý letní program a Kláštery pohltí plameny při ohnivé show In Flamenus, která završí celostátní Sympozium vinutých perel. Na Sympoziu si můžete vyrobit vlastní šperk v dílničkách pod širým nebem a nebude chybět ani módní přehlídka originálních vinutek!

V pátek 10. srpna se potěší příznivci Williama Shakespeara! Po úspěšné pražské premiéře se v Krumlově představí tragédie Puppet King Richard II. s výborným britským hercem G. Gudgeonem v originálním anglickém znění. Takže slovníky s sebou!

Prázdninový program pak ukončí koncert Španělského univerzitního sboru z Alcalá de Henares: „Hosana" - 24. 8. 2018 v Klášterním kostele Božího Těla a Panny Marie.

Více na www.klasteryck.cz

Kláštery Český Krumlov - stálé expozice:

ŽIVOT A UMĚNÍ V KLÁŠTERECH

Kláštery Český Krumlov jsou jednou z nejzajímavějších a stavebně nejdochovalejších dvojklášteří v rámci celé České republiky. Expozice v klášteře minoritů přibližuje návštěvníkům historii minoritského řádu i stavební vývoj areálu. Najdete zde např. unikátní malířskou výzdobu kaple sv. Wolfganga, nově objevené a zrestaurované gotické fresky, jedinečně dochovanou středověkou architekturu klášterního ambitu aj. V expozici, která je umístěna do bývalých cel kláštera klarisek, je k vidění klášterní život řeholních sester řádu sv. Kláry v dobovém kontextu či umělecká díla spojená s liturgiemi.

INTERAKTIVNÍ EXPOZICE LIDSKÝCH DOVEDNOSTÍ

Expozice seznamuje návštěvníka s řemesly, dovednostmi a umem nejen našich předků, ale rovněž přibližuje tradiční znalosti a dovednosti středověkých klášterů. Je možné si zde vše vyzkoušet, prozkoumat nebo si domů odnést vlastnoručně vyrobený dárek. Návštěvník si zde může prověřit své čichové a hmatové dovednosti u běžně pěstovaných bylin, namíchat si vlastní bylinkový olej či sůl do koupele, vyzkoušet si práci středověkého písaře nebo iluminátora, namalovat si ornament šablonové výmalby a mnoho jiného...

Součástí je i expozice pivovarnictví.

ŘEMESLNÉ DÍLNY

K vidění jsou volně přístupné řemeslné dílny, které mají návštěvníka seznámit s tradičními řemesly, která byla provozována jak na půdě středověkých klášterů, tak ve středověkých městech. Je možné si dílny prohlédnout a i „osahat" si autentické vybavení jednotlivých řemeslných dílen, jednotlivé řemeslné výrobky a také si jejich výrobu vyzkoušet. Zastoupeny jsou řemeslné profese: BRAŠNÁŘ, ŠVEC, SEDLÁŘ, PEKAŘKA, KREJČÍ, KOVÁŘ, KNIHAŘ, HRNČÍŘ, BARVÍŘKA, SKLÁŘ. Hodnota řemeslných výrobků je oceněna klášterními mincemi. Řemeslné dílny jsou otevřeny denně dle aktuálního měsíčního plánu nebo v rámci řemeslných sobot.

Dobroty upečené v naší klášterní pekárně z dochovaných receptů klášterní kuchařky můžete ochutnat v našem ODDYCHOVÉM CENTRU "U KLARISEK". Přijďte si odpočinout a posedět v klidném a příjemném historickém prostředí a vychutnejte si domácí koláčky, preclíky, štrůdl aj.