Aktuality > 2019

Kláštery lákají malé i velké 

Léto v Klášterech nabízí zábavu pro celou rodinu. Letní kino, rodinnou hru za klášterní zdí, řemesla na klášterním dvoře......

Během léta si zde přijde na své celá vaše rodina. Vstupte do kláštera a prožijte den v historii. Ve šlechtickém šatu hledejte tajný vzkaz, umíchejte léčivý odvar pro svého přítele a přeložte vzkaz ve starodávné knize. Oblečte si mnišskou kutnu, staňte se na chvíli mnichem či jeptiškou a okuste řeholní život. To všechno vám nabízí NOVÁ ZÁŽITKOVÁ HRA ZA KLÁŠTERNÍ ZDÍ.

K večernímu posezení v klášterních zahradách je pro vás připraveno klášterní letní kino s atraktivní nabídkou české filmové klasiky i dokumentů. V nádherném prostředí s uklidňující atmosférou si tak můžete vychutnat nejen filmové skvosty, jako jsou "Hoří, má panenko" nebo "Světáci", ale také dokumentární tvorbu z festivalu "Jeden svět". O občerstvení se postará kavárna U Spokojené matky.

Kulturní hody během léta podpoří také výstava fotografií ze snímku "Camino na kolečkách" umístěná v altánu v klášterní zahradě. Ve snímku putuje Honza Dušek 640 kilometrů Španělskem až do Santiaga de Compostela.

Pokud rádi tvoříte, nenechte si ujít červencový Art Camp. Staňte se na týden umělci a vyrobte si vázanou knihu z vlastních fotografií, naučte se fotografovat noční portrét nebo si vytvořte originální motiv a tisk na ruční papír či tričko.

Více o letních akcích v Klášterech se dozvíte na www.klasteryck.cz

INTERAKTIVNÍ EXPOZICE LIDSKÝCH DOVEDNOSTÍ

Expozice seznamuje návštěvníka s řemesly, dovednostmi a umem nejen našich předků, ale rovněž přibližuje tradiční znalosti a dovednosti středověkých klášterů. Je možné si zde vše vyzkoušet, prozkoumat nebo si domů odnést vlastnoručně vyrobený dárek. Návštěvník si zde může prověřit své čichové a hmatové dovednosti u běžně pěstovaných bylin, namíchat si vlastní bylinkový olej či sůl do koupele, vyzkoušet si práci středověkého písaře nebo iluminátora, namalovat si ornament šablonové výmalby a mnoho jiného...

Součástí je i expozice pivovarnictví.

ŘEMESLNÉ DÍLNY

K vidění jsou volně přístupné řemeslné dílny, které mají návštěvníka seznámit s tradičními řemesly, která byla provozována jak na půdě středověkých klášterů, tak ve středověkých městech. Je možné si dílny prohlédnout a i „osahat" si autentické vybavení jednotlivých řemeslných dílen, jednotlivé řemeslné výrobky a také si jejich výrobu vyzkoušet. Zastoupeny jsou řemeslné profese: BRAŠNÁŘ, ŠVEC, SEDLÁŘ, PEKAŘKA, KREJČÍ, KOVÁŘ, KNIHAŘ, HRNČÍŘ, BARVÍŘKA, SKLÁŘ. Hodnota řemeslných výrobků je oceněna klášterními mincemi. Řemeslné dílny jsou otevřeny denně dle aktuálního měsíčního plánu nebo v rámci řemeslných sobot.

Dobroty upečené v naší klášterní pekárně z dochovaných receptů klášterní kuchařky můžete ochutnat v našem ODDYCHOVÉM CENTRU "U KLARISEK". Přijďte si odpočinout a posedět v klidném a příjemném historickém prostředí a vychutnejte si domácí koláčky, preclíky, štrůdl aj.