Aktuality > 2017

Andělské Kláštery Český Krumlov

Stálé expozice, workshopy v řemeslných dílnách, divadla, koncerty, výstavy a mnoho dalšího nabízí již 2 roky areál Klášterů Český Krumlov. Otevírá tak široký prostor pro poznání i zábavu pro celou rodinu. 
 
Bohatý kulturní program slibují Kláštery Český Krumlov v podzimním nečase i v době Adventu. Na konci října byla v klášterech zahájena filmová výstava Anděla Páně 2 ve spolupráci s Barrandov studiem, která bude v klášterech nainstalována až do března 2018. Na výstavu navazuje i velmi pestrý adventní program. Přijďte na andělské tvoření či na andělský průvod městem. Bude to stát za to!

Řemesla na Klášterním dvoře doplnil trh Anděla Páně 2

Každých čtrnáct dní v listopadu a každou adventní sobotu bude otevřeno mnoho řemeslných dílen, přijďte se naučit dobovým dovednostem od hrnčíře, brašnáře, sedláře, knihaře, kováře, pekařky, valchářky či sklářky a vytvořte si vlastními silami řemeslný výrobek. V jednotlivých dílnách si též můžete zakoupit předměty, které vytvořili samotní řemeslníci. Program o řemeslných sobotách bude pro vás a vaše ratolesti navíc zpestřen trhem Anděla Páně 2. V rámci právě probíhající barrandovské výstavy k filmu Anděl Páně 2 se můžete jak o listopadových, tak i o adventních sobotách těšit na rozšíření výstavy na Klášterní dvůr formou malého dobového trhu „jako z pohádky". Je pro vás připraven klášterní štrůdl, jablečný svařák a horké párky. Další důvod, proč nezůstávat doma a užít si den v českokrumlovských klášterech!
 
Termíny řemeslných sobot: 11.11., 18.11., 2.12., 9.12., 16.12.

Průvan krumlovských klášterů / 19. 5. - 31. 12. 2017

Volně přístupná výstava černobílých fotografií českokrumlovského výtvarníka Jiřího Havlíka mapující více než dvacetileté období, kdy autor žil a tvořil přímo v krumlovských klášterech. Jiří Havlík je svými díly nejenom fotografickými zastoupen v mnoha soukromých sbírkách doma i v zahraničí. Za svou fotografickou tvorbu obdržel několik cen a odborných uznání.

Více k výstavě naleznete zde

Filmová výstava Barrandov studia Anděl páně 2

Anděl Páně 2 je zpět v Českém Krumlově! Po loňském velkolepém úspěchu v českých kinech přináší Kláštery Český Krumlov ve spolupráci s Barrandov Studio a.s. a SUPŠ sv. Anežky České první samostatnou výstavu k filmu Anděl Páně 2 realizovanou mimo barrandovské ateliéry! Filmová výstava poodkryje zákulisí příprav i samotného natáčení. Můžete se těšit na návrhy nejrůznějších scénických řešení, originální kostýmy včetně výtvarných skic, velkoformátové fotografie i kulisy a autentické rekvizity z filmu. Kromě filmového ateliéru zobrazujícího scénu u nebeské brány s kostýmy anděla Petronela a čerta Uriáše na vás čeká byt nabubřelého majitele krejčovny či střípky z trhu, kde trojice zloduchů ústřední dvojici pronásledovala. Chybět nebudou ani rekvizity z krejčovny či z provoněné cukrárny. Výstava bude přístupná v rámci Interaktivní expozice lidských dovedností, a tak o zábavu skrze různé aktivity nouze nebude. Od konce října do konce března se stane Anděl Páně 2 hlavním tématem i většiny doprovodných programů pro malé i velké návštěvníky. Užijte si nejenom období adventu s andělem Petronelem a čertem Uriášem!

Příběhy krumlovských klášterů / 3. 9. 2016 - 31. 12. 2017

Navštívit můžete také dlouhodobou výstavu "Příběhy krumlovských klášterů", která prostřednictvím fotografií Ladislava Pouzara a doprovodných textů Jiřího Blocha zachycuje proces nejrozsáhlejší rekonstrukce v novodobých dějinách města Český Krumlov. Na 16ti panelech s celkově cca 270 fotografiemi mohou návštěvníci nahlédnout do (z mnoha) příběhů šetrné obnovy několika lokalit a prostorů klášterního života, které mají za sebou více než pětisetletou historií. Výstava je součástí expozice Život a umění v krumlovských klášterech.

Více k výstavě nelezneta zde

Stálé expozice:

ŽIVOT A UMĚNÍ V KLÁŠTERECH

Kláštery Český Krumlov jsou jednou z nejzajímavějších a stavebně nejdochovalejších dvojklášteří v rámci celé České republiky. Expozice v klášteře minoritů přibližuje návštěvníkům historii minoritského řádu i stavební vývoj areálu. Najdete zde např. unikátní malířskou výzdobu kaple sv. Wolfganga, nově objevené a zrestaurované gotické fresky, jedinečně dochovanou středověkou architekturu klášterního ambitu aj. V expozici, která je umístěna do bývalých cel kláštera klarisek, je k vidění klášterní život řeholních sester řádu sv. Kláry v dobovém kontextu či umělecká díla spojená s liturgiemi.

Součástí expozice je rovněž dlouhodobá výstava "Příběhy krumlovských klášterů".

INTERAKTIVNÍ EXPOZICE LIDSKÝCH DOVEDNOSTÍ

Expozice seznamuje návštěvníka s řemesly, dovednostmi a umem nejen našich předků, ale rovněž přibližuje tradiční znalosti a dovednosti středověkých klášterů. Je možné si zde vše vyzkoušet, prozkoumat nebo si domů odnést vlastnoručně vyrobený dárek. Návštěvník si zde může prověřit své čichové a hmatové dovednosti u běžně pěstovaných bylin, namíchat si vlastní bylinkový olej či sůl do koupele, vyzkoušet si práci středověkého písaře nebo iluminátora, namalovat si ornament šablonové výmalby a mnoho jiného...

Součástí je i expozice pivovarnictví a aktuálně probíhající jubilejní výstava Emmy Srncové - EMMA „75".

ŘEMESLNÉ DÍLNY

K vidění jsou volně přístupné řemeslné dílny, které mají návštěvníka seznámit s tradičními řemesly, která byla provozována jak na půdě středověkých klášterů, tak ve středověkých městech. Je možné si dílny prohlédnout a i „osahat" si autentické vybavení jednotlivých řemeslných dílen, jednotlivé řemeslné výrobky a také si jejich výrobu vyzkoušet. Zastoupeny jsou řemeslné profese: BRAŠNÁŘ, ŠVEC, SEDLÁŘ, PEKAŘKA, KREJČÍ, KOVÁŘ, KNIHAŘ, HRNČÍŘ, BARVÍŘKA, SKLÁŘ. Hodnota řemeslných výrobků je oceněna klášterními mincemi. Řemeslné dílny jsou otevřeny denně dle aktuálního měsíčního plánu nebo v rámci řemeslných sobot.

Dobroty upečené v naší klášterní pekárně z dochovaných receptů klášterní kuchařky můžete ochutnat v našem ODDYCHOVÉM CENTRU "U KLARISEK". Přijďte si odpočinout a posedět v klidném a příjemném historickém prostředí a vychutnejte si domácí koláčky, preclíky, štrůdl aj.

 

Více informací k aktuální programové nabídce v Klášterech Český Krumlov: www.klasteryck.cz