Aktuality > 2017

V Klášterech Český Krumlov se to hemží uměním

Stálé expozice, workshopy v řemeslných dílnách, divadla, koncerty, výstavy a mnoho dalšího nabízí již více než rok areál Klášterů Český Krumlov. Otevírá tak široký prostor pro poznání i zábavu pro celou rodinu. 

Bohatý kulturní program slibují Kláštery Český Krumlov v letních měsících. K vidění je jubilejní výstava Emmy Srncové "Emma 75" či fotografická výstava Jiřího Havlíka "Průvan krumlovských klášterů", po celé léto se navíc můžete každých čtrnáct dnů těšit na otevření mnoha řemeslných dílen, divadlo pro děti a malé hudební překvapení!

Řemesla na Klášterním dvoře pokračují i na podzim

Každých čtrnáct dní můžete těšit na otevření mnoha řemeslných dílen, divadlo pro děti i malé hudební překvapení! Přijďte se naučit dobovým dovednostem od hrnčíře, brašnáře, sedláře, knihaře, kováře, pekařky, valchařky či sklářky a vytvořte si vlastními silami řemeslný výrobek. V jednotlivých dílnách si též můžete zakoupit předměty, které vytvořili samotní řemeslníci. Program o řemeslných sobotách bude pro vás a vaše ratolesti navíc zpestřen divadelním, hudebním či jiným řemeslným vystoupením.

Termíny řemeslných sobot v říjnu 2017:  14. 10. a 28. 10.

Více k letním řemeslným sobotám a letním divadelním představením pro děti naleznete zde.

Průvan krumlovských klášterů / 19. 5. - 31. 12. 2017

Volně přístupná výstava černobílých fotografií českokrumlovského výtvarníka Jiřího Havlíka mapující více než dvacetileté období, kdy autor žil a tvořil přímo v krumlovských klášterech. Jiří Havlík je svými díly nejenom fotografickými zastoupen v mnoha soukromých sbírkách doma i v zahraničí. Za svou fotografickou tvorbu obdržel několik cen a odborných uznání.

Více k výstavě naleznete zde

Jubilejní výstava Emmy Srncové - Emma "75" / 22. 4. ‒ 30. 9. 2017

Až do 30. září můžete v rámci Interaktivní expozice lidských dovedností navštívit jubilejní výstavu výtvarnice a malířky Emmy Srncové Emma "75". Nejen že si prohlédnete ty NEJ obrazy od slavné malířky, ale máte i možnost si zkusit nakreslit obraz "podle Emmy". A budete-li s dílem spokojeni, můžete ho přihlásit do soutěže o nejkrásnější obraz podle Emmy Srncové a po zářijovém hodnocení samotné Emmy získat zajímavé ocenění.

Více k výstavě naleznete zde.

Příběhy krumlovských klášterů / 3. 9. 2016 - 31. 12. 2017

Navštívit můžete také dlouhodobou výstavu "Příběhy krumlovských klášterů", která prostřednictvím fotografií Ladislava Pouzara a doprovodných textů Jiřího Blocha zachycuje proces nejrozsáhlejší rekonstrukce v novodobých dějinách města Český Krumlov. Na 16ti panelech s celkově cca 270 fotografiemi mohou návštěvníci nahlédnout do (z mnoha) příběhů šetrné obnovy několika lokalit a prostorů klášterního života, které mají za sebou více než pětisetletou historií. Výstava je součástí expozice Život a umění v krumlovských klášterech.

Více k výstavě nelezneta zde

Stálé expozice:

ŽIVOT A UMĚNÍ V KLÁŠTERECH

Kláštery Český Krumlov jsou jednou z nejzajímavějších a stavebně nejdochovalejších dvojklášteří v rámci celé České republiky. Expozice v klášteře minoritů přibližuje návštěvníkům historii minoritského řádu i stavební vývoj areálu. Najdete zde např. unikátní malířskou výzdobu kaple sv. Wolfganga, nově objevené a zrestaurované gotické fresky, jedinečně dochovanou středověkou architekturu klášterního ambitu aj. V expozici, která je umístěna do bývalých cel kláštera klarisek, je k vidění klášterní život řeholních sester řádu sv. Kláry v dobovém kontextu či umělecká díla spojená s liturgiemi.

Součástí expozice je rovněž dlouhodobá výstava "Příběhy krumlovských klášterů".

INTERAKTIVNÍ EXPOZICE LIDSKÝCH DOVEDNOSTÍ

Expozice seznamuje návštěvníka s řemesly, dovednostmi a umem nejen našich předků, ale rovněž přibližuje tradiční znalosti a dovednosti středověkých klášterů. Je možné si zde vše vyzkoušet, prozkoumat nebo si domů odnést vlastnoručně vyrobený dárek. Návštěvník si zde může prověřit své čichové a hmatové dovednosti u běžně pěstovaných bylin, namíchat si vlastní bylinkový olej či sůl do koupele, vyzkoušet si práci středověkého písaře nebo iluminátora, namalovat si ornament šablonové výmalby a mnoho jiného...

Součástí je i expozice pivovarnictví a aktuálně probíhající jubilejní výstava Emmy Srncové - EMMA „75".

ŘEMESLNÉ DÍLNY

K vidění jsou volně přístupné řemeslné dílny, které mají návštěvníka seznámit s tradičními řemesly, která byla provozována jak na půdě středověkých klášterů, tak ve středověkých městech. Je možné si dílny prohlédnout a i „osahat" si autentické vybavení jednotlivých řemeslných dílen, jednotlivé řemeslné výrobky a také si jejich výrobu vyzkoušet. Zastoupeny jsou řemeslné profese: BRAŠNÁŘ, ŠVEC, SEDLÁŘ, PEKAŘKA, KREJČÍ, KOVÁŘ, KNIHAŘ, HRNČÍŘ, BARVÍŘKA, SKLÁŘ. Hodnota řemeslných výrobků je oceněna klášterními mincemi. Řemeslné dílny jsou otevřeny denně dle aktuálního měsíčního plánu nebo v rámci řemeslných sobot.

Dobroty upečené v naší klášterní pekárně z dochovaných receptů klášterní kuchařky můžete ochutnat v našem ODDYCHOVÉM CENTRU "U KLARISEK". Přijďte si odpočinout a posedět v klidném a příjemném historickém prostředí a vychutnejte si domácí koláčky, preclíky, štrůdl aj.

 

Více informací k aktuální programové nabídce v Klášterech Český Krumlov: www.klasteryck.cz