Katalog produktů a služeb > Provozovny > Český Krumlov > Sdružení, spolky, organizace > Sdružení, spolky

SOS Animal - sdružení pro pomoc zvířatům v nouzi

Logo sdružení SOS Animal

Český Krumlov
Kontakt: Eliška Bílková

Telefon: +420 731 406 021

E-mail: sos-animal@ckrumlov.cz
WWW: www.ckrumlov.cz/sos-animal

Poloha: Český Krumlov


Opět je tu BAZAR !

Rok se s rokem sešel až neuvěřitelně rychle a mnoho věcí se změnilo. Některé snad k lepšímu, ale-bohužel-zvířat v nouzi je stále velice mnoho...

Loňský nápad s bazarem se osvědčil - našim chráněncům přinesl finanční efekt naději k vyřešení jejich situace a mnohým z vás udělal radost pěkný dárek.
Nás velice potěšila i atmosféra spřízněnosti lidí stejného "druhu" a vaše odezva!

A protože dobré věc je dobré opakovat, uskutečníme letos 2. Dobročinný bazar pro zvířata! V sobotu, 26.listopadu, od 13.30 se na vás budeme těšit v prostorách Městského divadla v Českém Krumlově.

Přineste si s sebou dobrou náladu a dobrou vůli pomoci našim zvířecím přátelům :-)!

Další informace: Letáček ke stažení - 2.Dobročinný bazar pro zvířata [PDF 81 kB]


1. Dobročinný bazar pro zvířata

Termín Od - Do
08.11.2010 - 19.11.2010   (Po-Pá)
20.11.2010   (So) 14:00 - 18:00

Letáček - 1. Dobročinný bazar pro zvířata Místo konání dobročinného bazaru pro zvířata Dobročinný bazar pro zvířeta, Český Krumlov 20.11.2010 Dobročinný bazar pro zvířeta, Český Krumlov 20.11.2010 Dobročinný bazar pro zvířeta, Český Krumlov 20.11.2010 Dobročinný bazar pro zvířeta, Český Krumlov 20.11.2010

Sejde se nám dost věcí? Přijdou nás lidi podpořit? Prodají se vybrané věci? Nezapomeneme na nic? Prostě „klapne“ to? Nejen tyto otázky nás napadaly, když jsme plánovaly 1. dobročinný bazar pro zvířata. Každá z nás měla své obavy, ale nahlas jsme je nevyslovily, možná ze strachu, že by se mohly vyplnit. Mohlo to dopadnout všelijak…ale… dopadlo to DOBŘE!!! A to díky mnoha lidem. Díky lidem, kteří nám věnovali své věci, díky lidem, kteří nás přišli podpořit a utratit nějakou tu korunu. A také mnoha dalším....kamarádkám a partnerům, kteří nám pomáhali, chlad zaháněli grogem a měli stejné nadšení jako my.

Velký dík patří také paní Plachtové, která nám umožnila pořádat náš bazar v nádherných prostorách Vlašského dvora. V jeho historickém sále proběhlo slavnostní zahájení, na jeho dvoře pak samotný bazar. Počasí nám přálo, přesto mnozí neodolali a využili možnost občerstvit se v kavárně Vlašského dvora, dát si výbornou kávu a k tomu něco sladkého a vyrazit znovu nakupovat. Kdo neměl chuť na sladké, spíše upřednostnil klobásu přímo z grilu, nebo pečené kaštany, které jsme prodávali na náměstí. Všem moc chutnaly a tak mohla na kontě SOS Animal částka ještě povyrůst.

O bezkonkurenční začátek a zahájení se postaraly děti ze školky za nádražím, které se svými učitelkami předvedly své hudební nadání. Bouřlivý potlesk byl pro děti v porovnání se zmrzlinou zanedbatelnou odměnou. Celou akci se vtipem a lehkostí moderoval Dan Kopál, jehož rozhovory s Hubertem a Niki neměly chybu. (Podotýkám, že oba zmínění jsou pejsci z krumlovského útulku.) Byly jsme moc rády, že naše pozvání přijal i bývalý starosta Větřní, pan Kubík, kterému jsme předaly cenu za jeho pomoc při záchraně psa Dennyho. Po slavnostním zahájení se začalo nakupovat. Bylo krásné vidět Vás všechny hemžit se mezi stánky se zbožím a nakupovat věci které Vám, nebo někomu z Vašich blízkých mohou udělat radost. Navíc, jsme za každou koupenou věc všem kupujícím dávali lístek s číslem, které se přímo na místě losovalo. Výhrou byl vyhlídkový let. Po chvilce napětí bylo před zraky všech vylosováno číslo 191. A výherce byl přímo na místě! Byl to malý Radek Vodička a určitě jste si ho všimli, protože to byl jeden z prodejců a celou dobu trpělivě hlídal svůj pultík a prodával. Na otázku jestli ví, koho vezme s sebou do oblak, odpověděl, že se musí rozmyslet.

Během konání bazaru nás přišli navštívit i čtyřnozí hosté z krumlovského útulku – čtyři pejsci, z toho jedno dvouměsíční štěňátko a koťátka. Měli jsme velkou radost, když se jedna kočička nemusela vracet do útulku, ale našla tu nového majitele, který ji z náruče už nepustil. Doufáme, že i ostatní budou mít takové štěstí. Možná jste si všimli i většího počtu dětí se slzami jako hrachy a nešťastným výrazem. Když děti totiž viděli malé štěňátko a koťátka, bylo jejich největší touhou odnést si je domů, což nebylo však velkou touhou rodičů. Pořízení zvířátka nemůže být jen na základě momentálního okouzlení, ale racionálního posouzení, jestli je v silách každého, starat se den po dni o tyto čtyřnohé kamarády. Moc jim přejeme, aby se pro ně takové rodiny našly co nejdříve.

Byl to zkrátka vydařený den. Největší napětí jsme zažívaly večer když jsme sesypaly pokladničky a sčítaly. A jakou částku se nám podařilo vybrat? Díky Vám všem jsme získali částku 15 160. Moc si toho vážíme a děkujeme Vám! Bude teď zase trochu snazší moci pomáhat těm, kteří to nejvíce potřebují. Bylo by naše přání, abychom musely tuto částku čerpat co nejméně, ale díky Vám budeme moci pomoci vždy když to bude potřeba.

Naši činnost můžete sledovat na našich stránkách www.ckrumlov.cz/sos-animal, stejně tak náš transparentní účet. A co chybí dodat? Těšíme se na druhý ročník bazaru, tak za rok na viděnou!

A poslední prosba nakonec. Kdo byl na bazaru přítomen, jeho kouzlo viděl osobně, pro ostatní je tady jedno malé seznámení s někým úžasným: Jde o Rikiho, třináctiměsíčního týraného setra. Celý svůj život byl uvázaný v paneláku u topení. Nic jiného neznal. Jeho bývalý majitel ho mlátil až mu zlomil nohu a pánev, byl silně podvyživený. Nyní je po náročné operaci a je v dobré kondici. Přes to všechno je to veselý a nekonfliktní pes, který má rád zvířata a lidi. Je to úžasný pes, který potřebuje láskyplný domov. Může být i venku. Více informací o Rikim v krumlovském útulku.

Další informace: Článek ke stažení - 1. dobročinný bazar pro zvířata [PDF 44 kB]


Poslední události - Kam s nimi?

pes 1. a 2. pes 3. a 4.

Dobře se podívejte na tato štěňátka, tyto psí děti. Jsou jako děti lidské.

Přišla na svět, protože příroda má svoje pravidla. Na rozdíl od těch lidských, tato fungují bezchybně.

Takže - jsou asi tři měsíce tady, jsou roztomilá, rostou jako z vody a mají svoje oprávněné nároky. Jenže - kam s nimi???

Jejich příchod na svět totiž nikdo neplánoval. Paní majitelka jejich rodičů jaksi opomněla přírodní pravidlo číslo jedna - rozmnožovat se, jde-li to. V případě soužití fenky a psa v jednom bytě lze tento nevyhnutelný vývoj předpokládat, pokud tomu ten za ně zodpovědný, majitel, nezabrání. Pokud nezabrání, jako v tomto případě, co potom?

V jednom malém bytě, v centru Krumlova, bydlí dva lidé a sedm psů. Tři dospělí a tato štěňata. Budou ale muset byt opustit a do nového domova lze vzít pouze jednoho z nich. Otázka "kam s nimi?" je tedy velmi aktuální.

Lze jen nechápavě, případně pobouřeně, potřásat hlavou nad tak, kulantně řečeno, nezodpovědným přístupem majitelky ke svým zvířatům. Tato důchodkyně má totiž ve svém stávajícím bytě naprosto nevhodné podmínky k jejich "chovu " a v současné době, podle jejího vyjádření, nemá ani finanční prostředky. Hrozí, že situaci bude řešit z pohledu štěňat a dvou dospělých psů velmi drasticky - vyhodí je na ulici!

Je to nekonečný příběh - lidé napravují pochybení jiných lidí, aby nebylo ubližováno nevinným. Je to opět na těch zodpovědných, chápavých, soucitných... ale nebýt jich, člověk by přestal být snad člověkem.

Proto prosíme - pomozme najít těmto obětem lidské nezodpovědnosti a neschopnosti řešit věci včas nový domov! Jsou v tom opravdu nevinně, na rozdíl od nás, dospělých lidí.

Děkujeme!

Tento příběh ještě nekončí.....

Chceme se s vámi podělit o dobrou zprávu - už všechny tyto "děti" mají nový domov!
7.2.odešlo z útulku do adopce poslední z nich.
Ovšem jejich dva příbuzní - dva pejsci (roční, podobný černým štěňatům a asi tříletý - střapatý, pískové barvy ) ještě stále "bydlí" v původním domově. Jsou už sice vlastně dospělí, ale oba velice hraví a někomu by jistě udělala jejich společnost radost. Nový domov potřebují opravdu akutně!
Najde se i pro ně??

Pokud máte o tyto pejsky zájem, obraťte se přímo na nás prostřednictvím telefonu nebo e-mailem, můžete i napsat!
Děkujeme za ně...


Náš názor

Kdo na to doplatí? Komu to prospěje?

Odpovědi jsou nasnadě…
Případ, který nedávno zčeřil jinak poklidné vody našeho regionálního „rybníčku“ – KAPLICE a „jejích“ šedesát osiřelých psů.
Co na to říct! Jedni se diví, druzí už ani to ne. Ale všichni, ať už o samotáři, dlouhodobě nuzně žijícím a nakonec zesnulém v maringotce za městem s jeho stejně nuzně žijící obří smečkou směsice plemen tzv. saňových psů věděli či ne, s napětím nebo jen pouhou zvědavostí čekají, co bude dál. Mnozí z nás jsou ale opravdu pobouřeni. Jak jen to mohlo dojít tak daleko??
Město Kaplice samozřejmě případ musí řešit. Nic jiného totiž – konečně! - nezbývá. A tak se několik nejzuboženějších psů nechalo uspat, čtrnáct dalších, převážně štěňat (včetně ještě kojící feny s malými štěňaty) se stalo klienty českokrumlovského útulku a o zbylé „sirotky“ se stará Město tak, že pracovníci technických služeb jezdí psy na pozemek krmit. Prozatímní, dočasné „ řešení“.
Úředníci by jistě byli zasáhli - účinně- již mnohem dřív, o bývalém musherovi (vodič psího spřežení) a o neutěšených podmínkách jeho společné existence se psy se samozřejmě vědělo už dávno, ještě z dob jeho prvního „působiště“ mimo Kaplici. Ale…
Vždycky je nějaké důležité „ale“ ! Vždy souvisí s naší legislativou a její aplikací na konkrétní situaci. Kompetentní zúčastnění by jistě vysvětlili, proč nebylo možné zabránit vzniku tak vyhrocené situace. Jistě by objasnili důvody, které k tomu nakonec vedly. Jistě by mohli ukázat prstem a říct „kdo za to může“. Vzhledem k tomu, že psí smečka je předmětem dědictví po zesnulém a vzhledem k dalším komplikacím s tím spojených v tomto konkrétním případě, konečné a skutečné řešení je v nedohlednu.
Jaké jsou tedy odpovědi na naše otázky, ve kterých bývá hledána motivace k činům?
Komu to celé prospěje?
Je zřejmé, že vůbec nikomu.
Kdo na to doplatí?
Samozřejmě nejvíc samotní psi, kterým mělo být pomoženo už dávno k lepšímu životu. Jsou a zůstanou bez pána a vyhlídek na normální, dobrý psí život tak dlouho, dokud nebudou uvolněni pro adopci. Nebo pokud se jich neujmou dědicové. Podle našich informací je ale tato varianta málo pravděpodobá.
Dále na vzniklou situaci doplatí případní další potřební psi. Útulek má téměř naplněnou kapacitu a i současní jeho „řádní“ obyvatelé setrvávají už velmi dlouho a marně čekají na nový domov. Šance všech se pak snižují.
A nakonec daňový poplatník. Náklady, které bude muset Město Kaplice uhradit, budou vysoké.
Je toto všechno opravdu nutné??
Nesešněrovali jsme naši společnost a naše životy tolika předpisy, kolikrát skutečně nesmyslnými, že ani ti zodpovědní za, pokud možno, hladký chod běžného života v regionech, jsou prakticky bezmocí? Nebo je to jinak?
Jsou snad natolik otupělí zmatenou legislativou a úřední mašinérií, že je ani nenapadne „vzít rozum do hrsti“ a opravdu jednat ku prospěchu věci? V tom případě je pohodlné schovat se za předpisy. Ale vítězit by měl snad vždy zdravý lidský rozum, rozvážnost, moudrost, soucit s trpícími, ať už jde o lidi či zvířata. Proto snad sedí na radnicích živí lidé a ne naprogramovaní roboti!
Každý den obyčejného života obyčejných lidí přináší situace, v níž je výše zmíněných vlastností třeba použít. Nedochází-li tedy signály o potřebných změnách v zákonech týkajících se tohoto „obyčejného života“ až k zákonodárcům, nelze přece žít jako hloupé stádo ovcí. Týká se to samozřejmě i kaplického psího případu. Nebo snad případu „pod psa“?


Uvěřit znovu ....

Pes, který přežil svojí smrt

Pes, kterého vidíte na obrázku, přežžil nejspíš svoji smrt. Jeho příběh najdete v příloze.

Další informace: Uvěřit z novu - příběh [PDF 53 kB]


Aktuální nabídka psího útulku


SOS Animal

Logo - SOS Animal

Jednou jsme tak s kamarádkami seděly u kávy a smutně dumaly nad tím, jak je ten život zvířat kolem nás těžký, jak se lidi nechovají jako lidi, co otřesného jsme v naší blízkosti viděly, jak by se s tím přece mělo něco dělat a tak dále. V tom nám to došlo - řečnit a stěžovat si nestačí, to opravdu nic nezmění!
A tak jsme si rozhodly - aspoň na tom našem malém kousíčku Země, kde žijeme - něco dělat.
Tak jednoduše vzniklo SOS Animal, to ostatní už tak jednoduché nebylo a pravděpodobně nikdy nebude. Po formalitách a úředních peripetiích přišla realita v terénu.

Velice brzy nám došlo, že jsme se pustily do boje s větrnými mlýny. S hrůzou jsme začaly otevírat příběhy zvířat, která si člověk nejdříve pořídí a pak, když ho tento bezbraný tvor přestane bavit, naloží s ním jako s kusem starého nábytku, jako s nějakou veteší. Někam ho zavře, někde ho vyhodí, někam ,,uloží". Případně si ho přestane všímat, zavře ho do sklepa, kde ho nechá umírat hlady a steskem...
Bylo by nejjednodušší zavřít nad tím oči a propadnout beznaději. Ale to není program ani řešení!

V tomto okamžiku jsme na začátku naší práce.
První oficiální schůze se konala v polovině srpna. Za tento, poměrně krátký čas se nám podařilo navázat spolupráci s útulkem pro zvířata v Českém Krumlově, získat několik sponzorů a díky tomu najít nový domov několika pejskům, kteří žádný domov neměli.

Do budoucna jsme si daly za cíl bojovat proti tomu, aby naši čtyřnozí kamarádi živořili v otřesných podmínkách, bez potřebné veterinární péče.Těmto neštastným tvorům se chceme snažit pomoci a najít jim nové a lepší páníčky. Budeme se snažit vysvětlit lidem, že ačkoliv podle zákona je zvíře věc, není to tak. Zvíře je myslící a citlivá bytost, která má nárok žít svůj život důstojně, bez zbytečného strádání a rozhodně bez týrání. Chceme vysvětlovat lidem, že pořídit si zvíře znamená zodpovědnost, starost a nemalé finanční náklady. Že nechat nekontrolovatelně se množit jak kočky, tak psy, není možné a rozhodně není řešení je následně topit nebo pohodit do popelnice nebo, v lepším případě, v krabici před útulek. Je s podivem, kolik lidí asi neví, že existuje kastrace. Nebo je jim líto peněz?

Chceme oslovit Vás, kterým, mnohdy velice krutý, osud našich přátel z říše zvířat není lhostejný. Pomoci může skutečně kdokoliv.
Zavírat před tím vším oči sice je pohodlné, ale cesta tudy opravdu nevede. Mnohem lepší je začít něco dělat.
Ti z Vás, kteří už oči otevřeli, obraťte se na naše občanské sdružení.

Děkujeme.


Cíle činnosti

Logo - SOS Animal

Naše sdružení je nezávislá, nepolitická organizace se samostatnou právní subjektivitou.
Zasazuje se o zpřístupnění pomoci zvířatům ( týká se zejména psů a koček ) handicapovaným (zvířata nalezená zraněná), zvířatům chovaným ve strastiplných podmínkách, která však přesto nelze odebrat jako týraná , dále o prevenci nežádoucích jevů jako nekontrolované rozmnožování a následné živoření psů a koček. Chce také umožnit zlepšení základní péče u zvířat, která vlastní lidé bez domova a poradenskou činností celkově zlepšovat soužití lidí a zvířat v daném regionu.
Při naplňování svých cílů spolupracuje sdružení s psím útulkem v Českém Krumlově a s veterinárními lékaři regionu. českokrumlovského okresu.

Další informace: Letak SOS Animal [PDF 141 kB]


Jak nám můžete pomoci

Logo - SOS Animal

Nejlépe nám můžete pomoci tím, že dáte o nás vědět.

Neodmítneme samozřejmě finanční pomoc, která bude efektivně využita. Finanční prostředky nám můžete zaslat na účet:

4623217001/5500


Na procházku s pejskem?

Logo - SOS Animal

Je mnoho lidí, kteří mají rádi psy, ale z určitých důvodů si je nemohou pořídit.

Pro tyto milovníky psů je ideálním řešením nabídka útulku v Českém Krumlově!
Po předchozí konzultaci si zde můžete vypůjčit pejska a strávit s ním čas procházkou v přírodě. Zaměstnanci útulku Vám pomohou vybrat vhodného pejska tak, abyste
si vzájemně co nejvíce rozuměli. Věřte, že zvláště pro ty, kteří pobývají v útulku dlouhodobě,je neskutečné štěstí, pokud jim někdo dopřeje pohyb v přírodě a ne jenom postávání ve výběhu. A upřímně - neznám způsob radostněji stráveného odpoledne, nežli při pořádném výšlapu přírodou v doprovodu čtyřnohého kamaráda. Nikde jinde si tak zároveň nevyčistím hlavu od práce a starostí.
Pokud chcete udělat radost sobě i našim psím kamarádům, zavolejte na tel. 606 640 507,
zaměstnanci útulku Vám rádi podají informace.

Nebo se přijďte jen tak pomazlit a pobrbat pejskům hřbet. Mazlení je potřebné pro tyto tvory stejně jako krmení, ale na to ruce zaměstnanců útulku už opravdu nestačí.

Za občanské sdružení SOS Animal přeji hezké zážitky na procházkách přírodou!

Erika Smolíková ¨


Psí útulek Český Krumlov


Vstupujeme do nového roku!

Kdo nic nedělá, nic nepokazí?

Je to skutečně tak? Touto velkou „pravdou“ se nicméně stále ještě řídí přemnozí z nás. Důvody jsou přitom rozličné a není to vždy jen lenost. Další, související „pravdy“ jsou totiž například „každý dobrý skutek má být po zásluze potrestán“, či „co tě nepálí, nehas!“. Mluví z nich lidská zkušenost s nevděkem, vychytralostí, bezohledností….
Kolikrát totiž snaha pomoci někomu byla zneužita! To ale platí ve světě lidí, ti dokáží využívat, ba zneužívat pomoci druhých, mnozí s velkým potěšením, jak vyzráli na „hlupáka“.
U zvířat je tomu ale jinak. Ta vychytrale nekalkulují, co z koho ještě „vytřískat“ , ta se za pomoc odvděčují. Pokud ovšem někomu stačí jako dík oddaný psí pohled, kočka spokojeně předoucí na klíně či vědomí, že skrze nás je někomu dobře na světě. Někomu, kdo byl sám, opuštěný, strádající a - co je velmi podstatné - vinou člověka!
Naše občanské sdružení SOS Animal je na světě pouze pár měsíců, je to ještě takové „mládě“, které teprve začíná sbírat zkušenosti, které se zatím samo ještě hledá a které zjišťuje, že při pohledu zblízka na svět zvířat odvržených a týraných lidmi, má chuť zavřít oči a nevidět nebo utíkat do hezčího světa, kde je všechno, jak má být…. To by ale znamenalo neudělat nic.
Neudělat nic ale v tomto případě opravdu znamená něco pokazit! Znamená to zříci se zodpovědnosti člověka za bytost vydanou do jeho rukou. Znamená to ignorovat bolest a právo na její utíšení.
Bohužel to ale znamená i bezmoc vůči tyranům, kteří nejsou za svoje činy postižitelní.Dokud ale náš právní systém nebude na takové úrovni, aby v naší tak evropské, civilizované společnosti nemohlo být ubližováno beztrestně zvířatům, bude to na nás. Na lidech, kteří se dívají, i když i pohled bolí a kteří jsou rozhodnuti udělat třeba i to malé „něco“, co pomůže. Z těch malých pomocí totiž nakonec může být lepší svět pro několik malých i velkých bytostí…
Nezapomeňtě, že pomoc má spoustu forem a může ji poskytnout opravdu každý, jen se nebát „něco pokazit“.
Našemu občanskému sdružení, ve spolupráci s psím útulkem, redakcí Ozvěn a dalšími lidmi dobré vůle, se také podařilo už pomoci několika přátelům z říše zvířat, přesto, že je „na světě“ teprve tak krátce. Máme z toho opravdu radost a věříme, že se naší snaze bude dařit i v novém roce.

SOS Animal nám všem přeje nový rok 2010 plný dobrého zdraví, dobré nálady a dobré vůle pomáhat tam, kde je to třeba!Fotogalerie

Občanské sdružení SOS Animal Občanské sdružení SOS Animal, Psí slzy Elza Logo - SOS Animal

Další nabídky: