Turista > Kultura > Významné kulturní akce

Rallye Český Krumlov

Již od roku 1971 trvá tradice automobilové soutěže patřící k vrcholným podnikům tohoto motoristického odvětví u nás. Trať závodu přivádí závodníky i diváky do zajímavých zákoutí regionu, která jinak řadě návštěvníků zůstanou utajena. Slavnostní start i vyhlášení vítězů v bezprostřední blízkosti centra města jsou vždy vděčnou podívanou, a nejen pro kluky milující burácení motorů.

Historie

Rallye Český Krumlov

Rallye Český Krumlov má za sebou bohatou a úspěšnou historii, na kterou stále navazuje. První ročník se konal v roce 1971 jako amatérská orientační automobilová soutěž a od druhého ročníku se postupně šplhala na nejvyšší příčky. Přes oblastní podnik a mistrovství Čech se brzy dostala mezi republikovou elitu. V letech 1982-1983 došlo ke krátkému přerušení, vzniklému snižováním mistrovských soutěží a nesouhlasem pořadatelů se vzniklým stavem, od roku 1984 se tedy začínalo znovu od nižší soutěže. Kvalita tratí, pořadatelského sboru i oblíbenost se brzy projevila v opětovném zařazení Rallye Český Krumlov do mistrovství republiky.

Po roce 1990 nové vedení navázalo na ty nejlepší tradice a Rallye Český Krumlov tak zůstala mezi nejvyšší elitou domácích automobilových rallye. V počátečním pětiletém období se generálním partnerem stala společnost Motor Jikov České Budějovice, od roku 1996 společnost Import Volkswagen Group. Se značkou Volkswagen byla rallye spojena v letech 1996 až 2001, od roku 2002 převzala generální partnerství divize SEAT, 33.ročník v roce 2005 ukončil desetileté partnerství Rallye Český Krumlov se společností Import Volkswagen Group s.r.o., Praha.

V současnosti je spolu s Barum rallye Zlín a Rallye Šumava Klatovy třetí nejstarší soutěží v České republice, když má za sebou 37 úspěšných ročníků. V loňském roce se zařadila i mezi soutěže FIA Evropského poháru. Již několik let je nedílnou a oblíbenou součástí Rallye Český Krumlov i klání historických automobilů. Organizátoři se mohou pyšnit také prvenstvím v demonstračních jízdách legendárních soutěžních vozů, které přivedly na domácí tratě v roce 2007.

V tak bohaté historii se Rallye Český Krumlov zúčastnila řada nejlepších českých a československých jezdců a mnoho z nich se také zapsalo do galerie vítězů. K nejúspěšnějším patří domácí Jiří Urban, který zvítězil v letech 1972 a 1976 s vozem Škoda 120S, dvakrát zvítězili v poslední době i Václav Pech s vozem Ford Focus WRC (2002 a 2003), trojnásobným vítězem z let 1997 až 1999 je Milan Dolák s vozy značky Toyota a k nejúspěšnějším v dlouhé historii patří dva slavní čeští jezdci Leo Pavlík a Ladislav Křeček, kteří mají na svém kontě po čtyřech vítězstvích v Rallye Český Krumlov. Leo Pavlík zvítězil v letech 1978 až 1980 s legendárními vozy Škoda 130RS a Renault 5 Alpine a v roce 1989 se čtyřkolkou Audi Quattro, Ladislav Křeček dominoval v roce 1981 na voze Škoda 130RS, v letech 1992 a 1993 s Fordem Sierra Cosworth a naposledy v roce 1996 s Fordem Escort Cosworth. Do análů vítězů se v letech 1994 a 1995 zapsali také Italové Deila a Bertone. Nejúspěšnějším účastníkem dosavadní historie se díky posledním třem ročníkům stal Roman Kresta, který má na svém kontě již 5 vítězství.

Rallye Český Krumlov

Během uplynulých ročníků trasa rallye zavítala na různá místa Jihočeského kraje, přesto se vždy valná část uskutečnila na území okresu Český Krumlov a samozřejmě zajížděla do míst ležících na okresech České Budějovice a Prachatice. Slavné rychlostní zkoušky minulosti v okolí hory Kleť nahradily neméně náročné úseky, z nichž některé, uveďme například trasy u Přídolí a Malont, jsou v různých variantách v itineráři od založení dlouhé historie. Populární „Malontská" rychlostní zkouška s délkou okolo 30 km je jednou z nejznámějších v celé České republice, k legendám lze již řadit i úseky „Tisovka" či „Kohout".

Od prvního ročníku zůstává centrem rallye historické město Český Krumlov. Již několik let startují nejmodernější automobily z parkoviště v Jelení zahradě se siluetou rozlehlého hradu a zámku Český Krumlov za zády. Postupné přibližování soutěže k divákům přivádí již několik let do Český Budějovic, kde je umístěno servisní parkoviště i divácká superspeciálka. Desítky tisíc diváků se každoročně rády vrací do okolí Českého Krumlova, aby sledovali podle slov mnohých z nich nejhezčí soutěž českého šampionátu.

Zařazení akce: FIA European Rally trophy, Mistrovství České republiky v rally, Mistrovství České republiky v rally historických automobilů Rallyelegendy Show Český Krumlov

Pořadatel: ÚAMK Automotoklub Rallye Český Krumlov, pobočný spolek ČK motorsport s.r.o.

www.rallyekrumlov.cz

www.ckmotorsport.cz

 Zdroj: Rallye Český Krumlov

Termíny

27. - 28. 5. 2016

26. - 28. 5. 2016 New Energies Rallye Český Krumlov - pro vozidla poháněná alternativními zdroji (elektřinou, CNG, LPG, auta s hybridním pohonem apod.)

Turistický servis

Infocentrum Český Krumlov
náměstí Svornosti 2
381 01 Český Krumlov
tel.: +420 380 704 622
e-mail: info@ckrumlov.cz