Turista > Kultura > Významné kulturní akce

Slavnosti pětilisté růže

Toužíte navštívit doby dávno minulé, setkat se s udatnými rytíři či vznešenými šlechtičnami nebo přímo na ulici obdivovat umění kejklířů a komediantů? Slavnosti pětilisté růže v Českém Krumlově vám to všechno umožní.
Páni z Rožmberka, někdejší slavní majitelé panství, jsou zpátky! V renesančním duchu, probuzeném na celé tři dny halasem rytířských turnajů, historických řemeslných trhů a středověké hudby, se odehrává i vrchol slavností - velkolepý historický kostýmovaný průvod, v němž nechybí rytíři na koních a především slavné osobnosti, spjaté s dávnou historií města. Ať už jsou očekávání či věk návštěvníků jakékoli, všichni si zde přijdou na své.

Fotogalerie Slavností 2014

Slavnosti 2014 ve videu očima ČKTV

 

Historie slavností

Slavnosti pětilisté růže

Tradice současných českokrumlovských slavností vychází ještě z doby c.k. mocnářství. Tehdejší „festy" se v souladu s národnostním složením odehrávaly s většinovým německým podílem. Bylo tomu tak i při velkých městských slavnostech v roce 1909 k 600. výročí města. Slavnost se tehdy konala dva dny v říjnu a jejím hlavním hostem byl zámecký pán kníže Adolf Josef ze Schwarzenbergu. Součástí programu byly koncerty městské hudby a zpěváckých spolků a slavnostní osvětlení města. Střed města se stal jevištěm nákladně kostýmové a dobře inscenované historické hry.

Zápis z kroniky města Českého Krumlova z 9. října 1909
Slavnost k šestistému založení Krumlova.
„Žádná do dnešního dne přádaná slavnost nebyla tak úspěšná, vynikající a nezapomenutelná jako tato, pořádaná k

šestistému výročí dne 2. srpna 1309, kdy Jindřich Rožmberský vydal určitá městská práva opatovi cisterciáckého kláštera ve Zlaté Koruně pro jím postavený dům na náměstí zvaný „ civitas". Přesto, že slavnost trpěla nepřízní počasí, podařilo se dík nadšené a svorné součinnosti účastníků dosáhnout krásného průběhu."
(citace z kroniky města uložené ve Státním okresním archivu  Český Krumlov)

Myšlenka obdobných velkých historických městských slavností pak na dlouhou dobu zapadla. Teprve v roce 1968 přišla chvíle vhodná pro uspořádání prvního ročníku. Mužem, který se nejvíce zasloužil o znovuzrození slavností, byl českokrumlovský divadelník, herec, režisér a scénárista Antonín Zwiefelhofer, který byl později po zásluze oceněn pamětní plaketou I. stupně za zásluhy o rozvoj města Český Krumlov. Slavnosti pětilisté růže se pod jeho organizačním vedením uskutečnily ještě v letech 1969 a 1970, aby byly opět na řadu let - tentokrát z moci úřední - zapomenuty. Komunisté odmítali propagovat feudály.

Touha lidí vracet se k historii a navazovat na dávné tradice je však, zdá se, nekonečná a snad i proto jsou od roku 1990 slavnosti opět neodmyslitelnou součástí Českého Krumlova. Na organizaci novodobých slavností se od roku 1990 do dnešních dnů vystřídalo mnoho osobností a pořádajících subjektů. V současné době jsou pořadateli Slavností pětilisté růže město Český Krumlov, Městské divadlo Český Krumlov a Českokrumlovský rozvojový fond.

Slavnosti pětilisté růže akcí roku 2010

Ceny Kudy z nudy 2010 Agentura CzechTourism vyhlásila v úterý 26. 10. 2010 výsledky soutěže Ceny Kudy z nudy 2010. Do hlasování se zapojilo 11 tisíc lidí, kteří odevzdali více než 62 tisíc hlasů. Významné ocenění si z této soutěže odnesl i Český Krumlov.
Město Český Krumlov uspělo především v kategorii akce roku 2010, ve které získaly tradiční Slavnosti pětilisté růže pomyslnou zlatou medaili. Pro tyto renesanční slavnosti hlasovalo více než 1100 českých cestovatelů.

V programu každoročně nechybí 

Slavnosti pětilisté růže

Šerm  

Historický trh

Kostýmovaný průvod městem

Slavnostní ceremonie

Gotický turnaj

Slavnosti pětilisté růže

Noc ohně a noční ohňový průvod

Živé šachy

Ohňostroj

 

Informace pro zájemce o účast v kostýmovaném průvodu

Informace pro trhovce

Fotogalerie

Slideshow

Slavnosti pětilisté růže - oficiální webové stránky

Skupina "Slavnosti pětilisté růže" na Facebooku

Turistický servis

Infocentrum Český Krumlov
Náměstí Svornosti 2
381 01 Český Krumlov
tel.: +420 380 704 622
e-mail: info@ckrumlov.cz